poniedziałek, 14 stycznia 2013

Smoczek przyczyną wad wymowy?




Smoczek jest przyjacielem każdego dziecka. Uspokaja malucha, łagodzi stres i napięcie, ułatwia zasypianie, a także dostarcza maluchowi  przyjemnych wrażeń. Trzeba jednak pamiętać, że smoczek może gościć w życiu dziecka najdłużej do pierwszego roku życia. Dlatego też odpowiednio wcześniej rodzice powinni zastanowić się, jak odzwyczaić malucha od ssania smoczka. 

Ssanie smoczka powoduje, że język znajduje się w pozycji spoczynkowej tzn. leży płasko na dnie jamy ustnej. Takie położenie języka uniemożliwia jego pionizację, czyli wznoszenie się w kierunku podniebieniu. Właściwa pionizacja języka jest niezbędna do zmiany sposoby połykania z niemowlęcego na dojrzały. W przypadku braku pionizacji języka, dziecko nie będzie mogło prawidłowo artykułować, dlatego zbyt długie ssanie smoczka jest jedną z wielu przyczyn wad wymowy.  



Zgodnie z ustawą  z dnia 4 lutego 1994 r., o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody autora. Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej, są własnością intelektualną autora strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz